0
مجموع : 0 ﷼
سبد خريد شما خالي است !
بروزرسانی
25 فروردين 1398

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام کرد که براساس مصوبه ۲۱ شورای عالی فضای مجازی و آئین‌نامه‌های مربوط به آن که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده، ارسال پیامک انبوه ممنوع است.

«مجید حقی» در همین رابطه افزود: «در مقررات تصویب شده در شورای عالی فضای مجازی سقف مجاز برای ارسال پیامک در شبانه‌روز ۵۰۰ پیامک تعیین شده است که اپراتورهای تلفن همراه از امروز 25 فروردین 98 آن را اجرائی می‌کنند.»

مطابق گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این تصمیم ین تصمیم در راستای رسالت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حمایت و حفاظت از حقوق مشترکین در حوزه ICT اجرائی شده است و این انتظار وجود دارد که رضایتمندی مشترکین را در پی داشته باشد.

21 فروردين 1398

صوت چیست ؟

صوت ارتعاش یا موجی است که از یک وسیله قابل ارتجاع متصاعد می‌شود. سرعت صوت، فاصله‌ای‌ست که یک موج صوتی در مدت زمان یک ثانیه در یک سیال می‌پیماید. سرعت صوت:(Speed of sound)  مشخص می‌کند که این موج در بازه مشخصی از زمان، چه مسافتی را طی می‌کند. در هوای خشک و در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد (۶۸ درجه فارنهایت)، سرعت صوت ۳۴۳.۲ متر بر ثانیه (۱۱۲۶ فوت بر ثانیه)، ۱۲۳۶ کیلومتر بر ساعت (۷۶۸ مایل بر ساعت) یا به طور تقریبی، یک کیلومتر در سه ثانیه و یا تقریباً یک مایل در پنج ثانیه است. در دینامیک سیالات، سرعت صوت در یک سیال (گاز یا مایع)، به عنوان یک ابزار حساب‌گری نسبی خود سرعت استفاده می‌شود. سرعت یک شیء (فاصله بر زمان) تقسیم بر سرعت صوت در سیال به عنوان عدد ماخ شناخته می‌شود. اشیایی که با سرعت بیشتر از یک ماخ حرکت می‌کنند، در سرعت‌های سوپرسونیک حرکت می‌کنند.

سرعت صوت در یک گاز ایده‌آل، مستقل از فرکانس است و تابعی از ریشه‌ دوم دمای مطلق است ولی به فشار یا چگالی آن گاز وابسته نیست. برای گاز‌های مختلف، سرعت صوت به طور معکوس به ریشه دوم میانگین جرم مولکولی گاز بستگی دارد.

در گفتگو‌های مرسوم روزمره، منظور از سرعت صوت، سرعت موج صوتی در سیالِ هوا است. با این حال، سرعت صوت از یک ماده به ماده‌ دیگر متفاوت است. صوت در مایعات و جامدات نامتخلخل سریع‌تر از هوا، حرکت می‌کند. می‌توان گفت سرعت صوت در آب حدود ۴.۳ برابر (۱۴۸۴ متر بر ثانیه)، و در آهن تقریباً ۱۵ برابر (۵۱۲۰ متر بر ثانیه) سرعت آن در هوای ۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

سرعت صوت در فلزات و جامدات، مایعات، درون محیط‌هایی که فشردگی هوای آن‌ها نسبت به محیط آزاد بیشتر است، مناطق سرد و مرطوب و پست‌تر از دریا، مناطق سرد و مرطوب در کنار دریا، مناطق سرد و مرطوب بالاتر از دریا، مناطق مرطوب بالاتر از دریا نسبت به هوای آزاد در حالت عادی به ترتیب ذکر شده، بیشتر است. صوت از محیط‌هایی که مادی نیستند (در آنجا ماده وجود ندارد) نمی‌تواند عبور کند.

واحد اندازه‌گیری صوت

دسی‌بل،(Decibel): یک واحد لگاریتمی برای بیان نسبت یک کمیت فیزیکی (معمولاً توان یا شدت) به یک مقدار مرجع مشخص است. مقدار دسی‌بل یک کمیت، ۱۰ برابر لگاریتم در پایه ۱۰ نسبت مقدار واقعی آن به مقدار مرجع است.  از آنجا که دسی‌بل نسبت دو کمیت فیزیکی با یکای یکسان است، بی‌بعد است. یک دسی‌بل، یک دهم یک بِل است ولی بِل به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از دسی‌بل استفاده می‌شود.

دسی‌بل معمولاً به عنوان یکای تراز فشار صدا شناخته می‌شود، ولی علاوه بر تراز صدا، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک، بهره تقویت‌کننده‌ها، افت سیگنال‌ها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسی‌بل بیان می‌شوند.

اهمیت آنالیزر صوت در صنعت

برخي از اشکالات و عيوب در ماشين‌آلات و تجهيزات، منجر به ايجاد امواج صوتي مي‌شوند. اين امواج از طريق جسم جامد هوا منتشر مي‌شوند. امواج منتشر شده به کمک دستگاه و سنسورهاي مناسب، تشخيص داده شده و با تحليل ويژگي‌هاي آنها، نوع عيب قابل شناسايي است.

منظور از آناليز صوت (Acoustic Emission) در مباحث پايش و عيب‌يابي تجهيزات دوار، با آنچه در تست‌هاي غيرمخرب (NDT) است، متفاوت مي‌باشد. در واقع، در بحث پايش تجهيزات و ماشين‌آلات، امواج صوتي منتشر شده توسط آنها مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. در حالي که در بحث تست‌هاي غيرمخرب امواج مصنوعي در حالت کاملاً کنترل شده ايجاد شده و با بررسي چگونگي انعکاس امواج فوق، برخي عيوب ساختاري مورد کنکاش قرار مي‌گيرند.

با توجه به محدوده فرکانسي، آناليز صوت در موضوع پايش وضعيت را به دو بخش آناليز فراصوت (Ultrasonic) و آناليز صدا تقسيم مي‌کنيم که البته در برخي موارد ريشه‌هاي مشترک دارند.

آناليز فراصوت و کاربردهاي آن در پايش وضعيت

برخي از اشکالات و عيوب، منجر به ايجاد امواج فراصوت و پخش آنها مي‌شوند. با در نظر گرفتن محيط واسط، به طور کلي دو نوع موج فراصوت داريم:

امواج منتشر شده توسط اسكلت تجهيزات (Structure borne)

امواج منتشر شده توسط هوا (Air Borne)

که هر دو نوع آن به کمک دستگاه دريافت‌كننده فراصوت (Ultrasonic Detector) انواع حسگرهاي موجود، تشخيص داده شده و با تحليل ويژگي‌هاي آنها، نوع عيب قابل شناسايي است. همچنين با توجه به شدت امواج، محل عيب با دقت قابل ملاحظه‌اي تعيين مي‌گردد. زيرا به علت وجود ميرايي (Damping) دور شدن از منبع اصلي، امواج فراصوت به سرعت ميرا مي‌شوند.

آناليز صوت

علاوه بر امواج فراصوتي، امواج صوتي نيز از تجهيزات در حال کار در محيط منتشر مي‌شود. طيف فرکانسي صدا با کمک يک ميکروفون و دستگاه تحليل‌گر (Analyzer) قابل مشاهده است که از جهات بسياري شبيه طيف ارتعاشات خواهد بود، زيرا با مکانيزم مشابهي ايجاد مي‌شوند.

ابتدايي‌ترين ابزار براي عيب‌يابي از طريق صدا، قدرت شنوايي انسان است. زيرا گوش انسان قادر به تشخيص الگوهاي پيچيده صوت و تفکيک آنها از يکديگر و نيز ربط دادن آن به انواع خرابي است. براي شنيدن بهتر مي‌توان از گوشي‌هاي چک صدا استفاده کرد.

26 اسفند 1397

چندی پیش اولین بازوی رباتیک دنیا یعنی Unimate معرفی شد که می توانست یک میز صبحانه را برای کاربر آماده کند و در لیوان او نوشیدنی بریزد. در آن لحظه تصور می‌شد که پس از این دستاورد، انسان‌ها می‌توانند تمامی وظایف را بهربات‌ها محول کنند اما زمان نشان داد که این کار به این آسانی‌ها هم نیست. حال دانشگاه MIT با الهام از ارویگامی ژاپنی موفق شده بازوی رباتیکی توسعه دهد که می‌تواند هر جسم را بگیرد و آن را بلند کند.

کد نویسان تمامی حرکات اولین بازوی رباتیک دنیا یا همان Unimate را از قبل ثبت کرده بودند اما هر لحظه امکان دارد یکی از وسایل جابجا شود و اتفاقات غیر منتظره بسیار کوچک، در برنامه این ربات مشکل ایجاد می‌کرد و نمی تواند عملکرد بدون نقصش را تکرا کند.

حال محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست یا MIT با همکاری دانشگاه هاروارد موفق شده اند از یک اوریگامی به خصوصی الهام بگیرند و دستی برای بازوی رباتیک جدیدشان طراحی کنند که می‌تواند خود را دور جسم بیاندازد و آن را محکم بگیرد.

این پنچه رباتیک در واقع اصلا شبیه پنجه نیست و شبیه قیف است. این بخش ساختاری شبیه به اوریگامی اسکلت دارد که یک غشای انعطاف پذیر به عنوان پوست روی آن را پوشانده. بازوی رباتیک روی جسم موردنظر می‌رود، به صورتی که داخل قیف قرار گیرد. سپس قیف به لطف خارج شدن هوا و ساختار اوریگامی مانندش جمع می شود و جسم را به نوعی به دام می‌اندازد.

این ربات به ادعای سازندگانش می‌تواند اشیائی با وزنی ۱۰۰ برابر وزن خود را بلند کند. علاوه بر این ربات جدید MIT به لطف مکانیزم متفاوتش می تواند هر نوع شی نظیر پهپاد و کنسرو تا لیوان شیشه‌ای و حتی یک کلم بروکلی را از زمین بلند کند. از این رو احتمال می‌رود از مکانیزم یاد شده در بسیاری از ربات‌های صنعتی استفاده شود.

گروه صنعتی درویش ارائه کننده تجهیزات مکشی و گیربکس های صنعتی

تماس با ما

  • آدرس : تهران ، خیابان سعدی ، کوچه شهید فخرایی پاساژ صدقی نژاد پلاک 5

  • ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  •  

  • شماره تماس : 33116747-021
Top